מרפאת עיניים – Eye-Center

גלאוקומה

מאמר:

גלאוקומה

מרפאת עיניים Eye Center חיים עוזר 4, פתח תקווה – 03-6243377

מאמרים נוספים

גלאוקומה

גְּלָאוּקוֹמָה (מאנגלית: Glaucoma. בעברית: בַּרְקִית) היא קבוצה של מחלות הפוגעות בעצב הראייה, לרוב קשורות בעליית הלחץ התוך עיני. ההפרעה השכיחה קשורה בחסימת דרכי הניקוז של הנוזל התוך עיני המצויים בזווית העין (הנוצרת ממפגש שכבת לובן העין והקרנית). ההפרעה בניקוז גורמת ללחץ תוך עיני מוגבר הפוגע בעצב הראייה באזור הדסקה ובמקולה. כתוצאה מכך קטן באיטיות שדה הראייה עד לעיוורון. קיימים טיפולים תרופתיים וכירורגיים להאטת התקדמות המחלה.

אטיולוגיה

מנגנון הפגיעה בעצב הראייה במחלה נגרם כתוצאה מחוסר שיווי משקל בין ייצור הנוזל התוך עיני לבין ניקוזו. הנוזל התוך עיני נוצר בגוף הריסני (Ciliary body) – אחד משלושת מרכיבי ה- Uvea, המצוי בלשכה האחורית של העין, הנוזל נשפך ישירות ללשכה האחורית, עובר דרך האישון ללשכה הקדמית של העין, נאסף על ידי רשת הטרבקולום בזווית העין ומתנקז דרך תעלת Schlemm למערכת הניקוז הורידית. כ- 30% מהנוזל מתנקז גם דרך מערכת ניקוז אחרת הנקראת המערכת האובאוסקלרלית. כל חסימה של הזווית גוררת עלייה בלחץ התוך עיני ובהמשך לפגיעה בעצב הראייה המתאפיינת בהפרעות ראייה עד כדי עיוורון.

גלאוקומה פתוחת זווית

הסוג השכיח מבין הגלאוקומות המהווה כ- 90% מסך המקרים. גלאוקומה רחבת זווית היא מחלה כרונית המתקדמת באיטיות ולכן החולה לרוב אסימפטומטי ולא מטופל. הזווית גם נראית פתוחה בבדיקה, דבר המקשה על האבחנה. סוג זה מכיל בתוכו גם שני תתי סוג נוספים: גלאוקומה רחבת זווית עם לחץ תוך עיני מוגבר גלאוקומה רחבת זווית עם לחץ תוך עיני נורמלי

גלאוקומה סגורת זווית

נגרמת כתוצאה מחוסר שיווי משקל בין הייצור וניקוז הנוזל התוך עיני. מהווה מצב חירום אוקולרי המתבטא בכאבים עזים, בחילות, ראיית ברקים, ירידה חדה בראייה, רגישות גדולה לאור. האירוע לרוב מהיר וחד צדדי. יש להתחיל מיד בטיפול, כדי שלא יתפתח עיוורון.

סוגי גלאוקומה נוספים

גלאוקומה מולדת – מתפתחת כבר בגיל הינקות. בעלת פרוגנוזה גרועה הדורשת טיפול מיידי. גלאוקומה משנית – גלאוקומה הנגרמת כתוצאה מדלקות בעיניים (אובאיטיס), סוכרת, תרופות (בעיקר סטרואידים) וגורמים נוספים. Pseudo-Exfoliation Syndrome – סיבה לגלאוקומה משנית פתוחה הנגרמת כתוצאה מנשירת חומר על פני העדשה ועל כל הצד הקדמי של העין הגורמת לחסימת הזווית ופגיעה בניקוז. גלאוקומה פיגמנטרית – נחיתה של פיגמנט המלנין בעין על אנדותל הקרנית ובזווית.

גורמי סיכון

עליית לחץ תוך עיני – גורם הסיכון העיקרי (ערכים של לחץ תוך עיני של יותר מ-21 מ"מ כספית נחשבים לא תקינים). היסטוריה משפחתית – הסיכון לפתח גלאוקומה בבני משפחה בהם אובחנה המחלה גדול פי 6-8 לעומת משפחות שלא חלו בגלאוקומה. גזע – אנשים ממוצא אפריקאי והיספנים מצויים בסיכון מוגבר ללקות במחלה. גיל – אנשים מבוגרים יותר (גיל 40 ומעלה) מצויים בסיכון מוגבר ללקות במחלה. קוצר ראיה. מחלות סיסטמיות – נושא השנוי במחלוקת, יש סברה שיתר לחץ דם וסוכרת תורמים להתפתחות גלאוקומה.

טיפול בגלאוקומה

הטיפול יכול להתבצע בשלוש דרכים: טיפול תרופתי- בעזרת טיפות עיניים אשר מורידות את קצב ייצור הנוזל בעין או אשר משפרות את הניקוז שלו. 80% מהחולים מטופלים תרופתית. כל התרופות נועדו להוריד לחץ תוך עיני. תרופות מתחלקות למספר קבוצות: בטא אנטגוניסטים – פועלים להורדת ייצור הנוזל. תרופה מייצגת – TILOPTIC. חולים הסובלים מהפרעות קצב אינם יכולים ליטול את התרופה. מעכבי קרבוניק אנהידרז – פועלים להורדת ייצור הנוזל. תרופה מייצגת – DIAMOX. מוסקריניות-מיוטיות – גורמות לכיווץ האישון. תרופה מייצגת – PILOCARPINE. בשנים האחרונות השימוש בתרופה כטיפול כרוני ננטש וכיום משמשת בעיקר לטיפול במצבי חירום. פרוסטגלנדינים – פועלות על הניקוז האובאוסקלרלי. תרופה מייצגת – XALATAN. שילובים – שילוב של שתי תרופות, לרוב שילוב של בטא אנטגוניסט ומעכב קרבוניק אנהידרז. תרופה מייצגת – COSOPT. אלפא אגוניסטיםא – מורידים את הלחץ התוך-עייני על ידי הקטנת ייצורו של הנוזל והגברת ניקוז הנוזלים. תרופה מייצגת – ALPHAGAN. תרופות היפר-אוסמוטיות – במקרים של התקף חריף. למשל מניטול. טיפול בעזרת לייזר מיועד לחולים שהטיפול התרופתי לא שיפר את מצבם במידה מספקת. בגלאוקומה עם זווית פתוחה משתמשים בלייזר לשיפור הניקוז בזווית הלשכה הקדמית. בשיטה זו צורבים בלייזר אזורים מסוימים בזווית העין ובכך מגדילים את יכולת הניקוז באזור זה. פעולה זו נקראת Laser Trabeculoplasty. יצירת נתיב ניקוז חדש (Iridiotomy) – יעיל במקרים של גלאוקומה מסוג זווית סגורה יצירת תגובה ביולוגית ברקמת הטרבקולום באמצעות מיקוד סלקטיבי של קרני הלייזר בתאי המלנין. טיפול ניתוחי מיועד לחולים שהטיפול בתרופות ובלייזר לא הועיל. בניתוח יוצרים נתיב ניקוז מהעין החוצה כדי להקטין את הלחץ התוך-עיני. הניתוח הנפוץ ביותר נקרא Trabeculectomy. במקרים קשים משתילים בעין החולה מסתם המעביר בעזרת צינורית דקה את הנוזל מהעין החוצה.

מאמר זה מקורו בוויקיפדיה