מרפאת עיניים – Eye-Center

פזילה

מאמר:

פזילה

מרפאת עיניים Eye Center חיים עוזר 4, פתח תקווה – 03-6243377

מאמרים נוספים

פזילה

פזילה היא לקות ראייה שבה גלגלי העיניים אינם מתמקדים על אותה נקודה במרחב. כלומר, כאשר עין אחת צופה במטרה, העין השנייה, הפוזלת, צופה בנקודה שונה. הפזילה נגרמת מחוסר תיאום בפעילות שרירי העין. אצל רבים מהסובלים מפזילה יש ראיית עומק לקויה או אין ראיית עומק כלל, וזאת כיוון שראיית עומק, או ראייה תלת-ממדית, תלויה בכך שגלגלי העיניים יצפו באותה נקודה. מעבר לכך, אצל הסובלים מפזילה המוח מקבל מכל עין תמונה שונה, ולכן הפזילה יכולה לגרום לראייה כפולה. בילדים, כדי להימנע מראייה כפולה, המוח לומד לבצע דיכוי של אחת מהתמונות, אולם דיכוי ממושך של תמונה הבאה מאחת העיניים יכול לגרום להופעת עין עצלה. פזילה נצפית בשכיחות של 2% עד גיל 3 ו-3% מעליו, בהתפלגות אחידה בין בנים לבנות. לפזילה יש, כנראה, מרכיב גנטי והסיכוי לפזילה עולה בילד שאחד מהוריו לפחות, סבל מפזילה.

חלוקה לפי תנועתיות

פזילה קבועה (בלועזית: comitant) – פזילה בעלת גודל קבוע בכל כיווני המבט. זאת הפזילה הנפוצה יותר. במקרים רבים מצב זה קשור לעיוורון בעין אחת. פזילה משתנה (בלועזית: non comitant) – פזילה בעלת גודל המשתנה בזויות מבט שונות.

חלוקה לפי כיוון העין הפוזלת ביחס למרכז

לפי כתב העת "Primary Care: Clinics in Office Practice":‏ פזילה החוצה – אקזוטרופיה (אנ') פזילה פנימה – אזוטרופיה (אנ') פזילה מעלה – הייפרטרופיה (אנ') פזילה מטה – היפוטרופיה (hypotropia)

אבחון וטיפול

האבחון נעשה על ידי רופא עיניים, אופטומטריסט או אורתופטיסט באמצעים שונים כגון: תבחין כיסוי בו מכסים את אחת מהעיניים לחלופין. גודל הפזילה נקבע על ידי מנסרות (פריזמות) המטות את קרני האור לכיוון העין הפוזלת. הטיפולים לפזילה כוללים התאמת משקפיים, ניתוח פזילה ומנסרה (פריזמה), בהתאם לגורמים לפזילה. מתן משקפיים יכול לשפר את הראייה בכל עין וכך לחזק את היכולת של שתי העיניים לפעול בתיאום. כמו כן, אצל כאלה הסובלים מרוחק ראייה, המשקפיים ממתנים את פעולת האקומודציה או כיווץ השריר הפנימי של העין שהיא זאת הגורמת לעיתים לפזילה. ניתוח פזילה יאפשר לעין להתיישר על ידי קיצור, הארכה או שינוי המיקום של אחד או יותר משרירי העין. המנסרה (מעין עדשת משקפיים בעובי משתנה) משנה את הזווית בה מגיע האור לעין, ובכך משנה את התמונה הנקלטת. פעולה זו מדמה שינוי במיקום העין – כלומר הפזילה נשארת בעינה, אך התמונה הנכונה מגיעה למוח בגלל המנסרה.

מאמר זה מקורו בוויקיפדיה